Hingamisteede reaktsioon kehale

Hingamisteede koosseis koosneb mitmest kehaosast, sealhulgas kopsudest, membraanist ja ninasõõrmest, hapniku ja süsinikdioksiidi transportimine lihastesse ja kudedesse. Treeningu ajal suureneb hingamissüsteem töötatud lihaste vajaduste rahuldamiseks. Hingamiselundkond kasutab ka kardiovaskulaarsüsteemi – süda, veri ja veresooned – hapniku ja süsinikdioksiidi transportimiseks.

Treeningu ajal suurendab teie neerupealiste tootmist adrenaliini ja noradrenaliini, mis mõjutavad otseselt südant ja võimet transportida hapnikku ja süsinikdioksiidi kogu kehas. Seejärel mõjutavad hormoonid otseselt sümpaatilisi närve, et stimuleerida südame peksmist tugevamaks, suurendamaks insuldi mahtu ja kiiremini südame löögisageduse suurendamiseks ja südame väljundi üldiseks suurenemiseks.

Selleks, et täita töölugude hapnikutarbeid, tuleb täiendavalt hapnikku transportida läbi veresoonte. Treeningu ajal stimuleerib sümpaatiline närv veenide kitsendamist, et südame veriale tagasi jõuda. See veri kannab lihast süsinikdioksiidi ja võib suurendada südame üldist insuldi mahtu 30 kuni 40 protsenti.

Suure hulga hapniku ja süsinikdioksiidi transportimisega suureneb ka hingamisteede kiirus – hingamissagedus. Seda suurenemist mõjutavad ka hingamisteede lihaseid stimuleerivad sümpaatilised närvid hingamise kiiruse suurendamiseks. Peale puhkeajal on hingamissagedus umbes 14 minuti kohta, kuid treeningu ajal võib see tõusta kuni 32 minutiga minutis. Suurenenud hingamise määr võimaldab rohkem hapnikku jõuda lihasedesse jõudmiseks kopsudesse ja verdesse.

Pikaajaline hingamisteede vastus harjutusele hõlmab mitmeid füsioloogilisi kohandusi. Need kohandused põhjustavad lõppkokkuvõttes hingamisteede üldist tõhusust, et koguda, transportida ja tarnida hapnikku töölõunadele. Pikaajalist hingamisfunktsiooni mõõdetakse tavaliselt VO2 max-testiga, mis arvutab teie keha võime hapnikutarbimisega maksimaalse kasutamise ajal. Treeningu ja väljaõppe kaudu paraneb hingamisteede ja VO2 max tõhusus.

Südamerütm

Hapnik Transport

Hingamissagedus

Pikaajaline vastus