Jala krambid ja elektrolüütide tasakaaluhäired

Elektrolüüdid on kehavedelikes leitud osakesed, mis moodustuvad, kui soolad lahustuvad vees või vedelikes. Elektrilised impulsid edastatakse õigeks närvide, lihaste ja südame funktsioonideks. Mis tahes tasakaalustamatus ühes või enamas peamises elektrolüüdis võib kaasa tuua jalakrampe ja muid komplikatsioone.

Taust

Kehas leiduvad peamised elektrolüüdid on naatrium, kaalium, kaltsium ja magneesium. Elektrolüüdid imenduvad toidu ja vedelike kaudu ning need elimineeritakse peamiselt neerude kaudu. Elektrolüütide tasakaalu kontrollimiseks on neerude töö, mistõttu neerupuudulikkus on kõige sagedasem elektrolüütide tasakaaluhäire põhjus. Lisaks neerupuudulikkusele võib tekkida liigne higistamine, oksendamine või kõhulahtisus, verekaotus või infektsioonid.

Naatrium ja kaalium

Naatrium on peamine elektrolüüt, mis on väljaspool ekstratsellulaarse vedeliku rakke. Naatrium mängib olulist rolli vedeliku reguleerimisel ja närviimpulsside edastamisel. Vesi järgib kehas soola, nii et naatriumi kasutegur või kaotus põhjustab vee kasvu või kadu. Kui teil on madala naatriumisisalduse, nimetatakse hüponatreemiale, siis on teil naatriumisisalduse ja naatriumisisalduse puudus. See põhjustab rakkude turset, mis põhjustab lihaste ja jalgade krampe. Kaalium on teine ​​peamine elektrolüüt, mis mõjutab närvide ja lihasrakkude erutatavust. Liiga palju kaaliumi põhjustab rakkude aktiivsuse suurenemist ja liiga vähe kaaliumit põhjustab aktiivsuse vähenemist. Üldiselt põhjustab madal kaaliumisisaldus lihaste nõrkust, mis võib olla seotud lihaste krampidega.

Kaltsium ja magneesium

Kaltsiumi ja magneesiumi on mõlemad luudesse salvestatud. Kaltsium mõjutab ka närvide ja lihasrakkude erutatavust. Kaltsiumi madal tase, mida nimetatakse hüpokaltseemiks, põhjustab lihaste ärrituvust. See võib põhjustada jäsemete lihaste krampe ja nõelte tundmist. Magneesiumi funktsioonid kattuvad kaaliumi ja kaltsiumi omadustega. Madal magneesium põhjustab uuesti lihaste ärrituvust, põhjustades lihasspasme ja hüperaktiivseid reflekse.

Tähtsus

Jalg ja lihaste krambid võivad esineda mis tahes suurema elektrolüüdi nihkega. Krampimine on enamasti seotud elektrolüütide taseme langusega. Jalakrambid võivad olla elektrolüütide tasakaaluhäirete varased sümptomid.

Jalakrambude ravi keskendub vajalike elektrolüütide asendamisele. Probleemide lahendamiseks võib jalg krampide kergete juhtudel lihtsalt suurendada naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi või magneesiumisisaldusega toitu. Mõned spordijoogid sisaldavad olulisi elektrolüüte ja võivad aidata leevendada sümptomeid. Raskematel juhtudel võib vajalikuks osutuda elektrolüütide lisamine.

Ravi