Kas pruun riis on teie jaoks hea?

Ärge oodake, et pruun riis maitsta üsna samasugust valget riisi, kuid loodan, et võite saada rohkem toitaineid. Pruun riis on terav tera, mis pakub B-vitamiine, kaltsiumi, rauda ja kaaliumi. Kuigi see on madala rasvasisaldusega, annab see umbes 2 protsenti soovitatavast piisavas koguses oomega-3 ja 4 protsenti oomega-6 rasvhapetest. Kuid see on just selle potentsiaalse tervise kasvu algus.

Terve tera põhitõed

Rice kuulub rohu perekonna, mis toodab söödava tera. Kui tera jäetakse puutumatuks, välise kihilisuse ja sisemise idu kihiga, on terve nisu pruun riis. Kui riisi rafineeritakse, eemaldatakse kliid ja idud ja selle tulemuseks on valge riis. Pruun riis on tervislikum valik, sest paljud vitamiinid, mineraalid, valk ja kiud on kliid ja idud.

Kardiovaskulaarne tervis

Täis terade, nagu pruun riis, suurem tarbimine on seotud südamehaiguste ja insuldi väiksema riskiga. Üks tass keedetud pruunist riisi sisaldab 4 grammi kiudaineid, mis moodustab 14 protsenti soovitatavast ööpäevasest väärtusest, mis põhineb 2 000-kalorik-päeval toitudel. See lahustumatute kiudude allikas vähendab kolesterooli ja lisaks südamehaiguse võimaluse vähendamisele võib ka USA südametegevuse andmetel aeglustada selle progressiooni.

Seedetrakti tervis

Pruulise riisi kõrge kiudainesisaldus soodustab soolestiku tervist, vähendades kõhukinnisuse võimalust. Fiber läbib seedetrakti, ilma et see lagundataks ja imenduks, nii et see lisab suurt väljaheitet ja aitab see soolestikus kiiremini liikuda. Suure kiudainelisusega dieedid võivad ka vähendada divertikuliidi riski.

Antioksüdandid

Pruun riis on hea allikas, millel on kaks mikroelementi, mis toimivad antioksüdantidena. Üks tass keedetud pruunist riisi annab 88 protsenti soovitatud päevasest väärtusest mangaanist, mis toimib raku energiat tootvate mitokondrite antioksüdandina. See oluline mineraal on vajalik ka süsivesikute, valkude ja kolesterooli metabolismiks, samuti kollageeni moodustamiseks. Pruun riis annab umbes 27 protsenti päevase väärtuse seleenist, mida kasutatakse antioksüdantsete ensüümide korral veresoone seintel.