Vaimne ja füüsiline ammendumine

Lõputu – mida nimetatakse ka äärmuslikuks väsimuseks – on tugev energia puudumine, mis mõjutab inimese võimet sooritada vaimseid ja füüsilisi ülesandeid. Ehkki ammendumise võimalikud põhjused on peaaegu lõpmatud, on kõige sagedamini liigne stress ja kvaliteetne uni. Vaimne ja füüsiline ammendumine võib oluliselt mõjutada inimese võimet funktsioneerida tööl ja teistes valdkondades ning võib olla negatiivne mõju tervisele, kui on põhjustatud unisusest. Vaimse ja füüsilise ammendumise mõistmine võib aidata kaasa tõhusatele seisundi ennetamise ja ravimise meetoditele.

Põhjused

Väsimus on üks levinumaid arsti nägemise põhjuseid. See on sümptom haigustest, mis ulatuvad heinapalavikust HIV-iga ja on paljude autoimmuunhaiguste tunnusjooned. Medline Plus’i sõnul on võimalikud füüsilise ammendumise põhjused pikaajaline stress, unehäired ja stimuleerivate ravimite nagu kokaiini ja kofeiini kuritarvitamine; vaimset ammendumist võib põhjustada või süvendada igavus, vaimsed või korduvad vaimsed ülesanded ja emotsionaalsed stressorid Tööde tähtajad ja suhteprobleemid.

Sümptomid

Vaimne ammendumine on tihti seotud töökoha läbipõlemisega – või pidevalt stressitingimustega töökohal. Mayo kliiniku andmetel on töökoha läbipõlemise sümptomid keskendumisvõime, tootlikkuse vähenemine ja ärrituvus klientide või kaastöötajatega. Inimestel, kellel on vaimne ammendumine, võivad esineda ka õnnetust, pettumust ja segadust; füüsiline ammendumine võib kehas esineda sellistes sümptomites nagu õhupuudus, loid liikumised, lihaste nõrkus ja võimetus püsida ärkvel. Muud võimalikud sümptomid hõlmavad sagedast kadedust ja suurenenud tundlikkust valu.

Efektid

Kuigi need võivad olla lihtsalt ebamugavused sümptomite osas, võib vaimne ja füüsiline ammendumine põhjustada tõsiseid probleeme, kui neid ei ravita. Kehv akadeemiline või töö tulemuslikkus, probleemide lahendamise võimalused ja ärrituvus on sageli tavalised ja võivad põhjustada töökonflikte, koolis halbu märke ja isegi töökoha kaotust; kui une puudumine on põhjustatud, võib ammendumine signaali vähendada immuunfunktsiooni. Riikliku neuroloogiliste häirete ja insuldi instituudi andmetel arvatakse, et une mõjutab immuunsüsteemi energiasäästvat mehhanismi, tugevdades seeläbi haigust ja nakkusi.

Ennetamine / lahendus

Parim ravi vaimse ja füüsilise ammendumise jaoks on une ja lõõgastus. Igal õhtul on vähemalt 8 tundi kvaliteetseid magasid, mis on ideaalne, kuigi individuaalsed vajadused võivad erineda. Aja jooksul lõõgastuda ja töölt lahkumiseks pääsemiseks on suurepärane võimalus vaimse ammendumise ületamiseks. Lühikesed, perioodilised füüsilise või vaimse koormuse katkestused koos regulaarse treenimise ja tervisliku toitumisega võivad energia ja tasakaalu taastamiseks pikas perspektiivis.

Hoiatus

Kui teil tekib ammendumine, millega kaasneb pearinglus, kollaps või kiire südametegevus, pöörduge kohe arsti poole. Need võivad olla eluohtliku seisundi tunnused.