Lipiidide ja glükoosi sisaldus veres

Vereanalüüsid võivad aidata teie arstil määrata haiguse riski, diagnoosida haigust või jälgida ravirežiimi. Kaks tavalist vereanalüüsi on lipiidide paneel ja veresuhkru test. Südamehaiguste riski kindlakstegemiseks kasutatakse lipiidide paneeli, mida nimetatakse ka koronaariprofiiliks. Lipiidipaneelid hõlmavad üldkolesterooli, madala tihedusega lipoproteiini või LDL-i, kõrge tihedusega lipoproteiini või HDL-i ja triglütseriide. Diabeedi diagnoosimiseks kasutatakse veresuhkru taset või kui teil on diabeet, aitab see kindlaks teha, kas see on hästi kontrollitud.

Lipi paneel

Lipiidi paneel mõõdab veres erinevaid rasva. See toimub 9-12 tundi kiiremini, mis tähendab, et selles ajavahemikus ei saa süüa ega juua midagi. American Heart Association soovitab esimest sõeluuringut kõigi 20-aastaste või vanemate täiskasvanute ja seejärel iga viie aasta tagant. Teie arst võib soovitada sagedasemat testimist sõltuvalt eelnevatest vereanalüüside tulemustest, teie vanusest või kui teil on muid südamehaiguse või insuldi riskitegureid.

Kolesterooli kogus

Kolesterool on lipiidide tüüp. See on kogu kehas leiduv vahataoline aine. Mõned kolesteroolid vajavad organismis erinevaid funktsioone, sealhulgas soolhormoonide ja D-vitamiini valmistamist. Kolesterooli leidub loomsetes rasvades ja tarbitakse toidus, kuid maksa muudab ka kolesterooli. Liiga palju kolesterooli veres võib teie artereid ummistuda. Soovitav üldkolesterool on väiksem kui 200 mg ühe deklahvi kohta või mg / dl; piiride kõrgeks on 200 kuni 239 mg / dl ja kõrge risk on 240 mg / dl või kõrgem.

LDL ja HDL

Kuna vere on valmistatud veest, vajavad lipiidid “kandjat”, et viia need kehasse paigas kohale. LDL ja HDL aitavad transportida kolesterooli, triglütseriide ja muid rasvu. LDL-i nimetatakse halvaks kolesterooliks. Optimaalne LDL-i vahemik on alla 100 mg / dl või alla 70 mg / dl isikutele, kellel on südamehaigused või kellel on kõrge risk aterosklerootilisele haigusele. HDL, mida nimetatakse ka “heaks kolesterooliks”, kannab keha eri osadest lipiide maksa juurde. HDL 60 mg / dl aitab kaitsta südamehaiguste vastu. Südamepuudulikkuse oht suureneb, kui HDL on väiksem kui 40 mg / dl.

Triglütseriidid

Kui sa sööd liiga palju kaloreid, teeb keha triglütseriide, rasvade säilitamise vormi. Kõrged triglütseriidid võivad põhjustada ateroskleroosi või arterite kõvenemist, mis suurendab südameinfarkti ja insuldi riski. Normaalsete triglütseriidide sisaldus on väiksem kui 150 mg / dl, piirneva suurusega 150 kuni 199 mg / dl, suurusega 200-499 mg / dl ja väga kõrgeks loetakse 500 mg / dl või rohkem.

Vereglükoos

Vere glükoosi nimetatakse ka veresuhkruks. Teie arst võib tellida tühja kõhuga vere glükoosisisalduse testi ilma eelneva kaheksa tundi enne testi söömist ega joomist. Normaalne tühja kõhuga vere glükoos on vahemikus 70 kuni 99 mg / dl. Kui teie tase on vahemikus 100 kuni 125 mg / dl, võib teil olla prediabeet, mida nimetatakse ka tühjaks jäänud glükoositasemele. Diabeet diagnoositakse tühja kõhuga vere glükoosisisaldusega, mis on rohkem kui üks kord 126 mg / dl või rohkem.